Share to Facebook Share to Twitter Share to Google Plus

Bir başka deyişle, var olan bir problemi çözmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuş anlamlı anlatımlar bütünüdür. Yazılım için çeşitli diller mevcuttur. Bunlardan bazıları Php, C++ ve Java'dır.

 

Sistem yazılımları

Yazılımlar, bilgisayar kullanımı için gerekli ana fonksiyonları ve bilgisayar donanımına ve sistemin yürütülme işlemlerine yardımcı olur. İçerdiği kombinasyonlar şunlardır:

Aygıt sürücüleri

İşletim sistemleri

Sunucular

Hizmet programları

Pencere sistemleri

Sistem yazılımları çeşitli bağımsız donanımların uyumlu çalışmalarından sorumludur.

Sistem yazılımları bilgisayarların fiziksel parçaları olan donanımlarının işletilmesi ve uygulama yazılımının çalıştırılması bunun yanında bir platform sağlamak için tasarlanmış yazılımlardır.

En temelden inceleyecek olursak sistem yazılım türleri şunlardır:

Bilgisayar BIOS bölümü ve aygıtların yazılımı: Bilgisayara bağlı yada bilgisayar içindeki parçaları çalıştırmak ve kontrolünü sağlamak için gereken temel işlevi gerçekleştirir.

İşletim sistemleri ( başlıca örnekler; Microsoft Windows, Mac OS X ve Linux şeklindedir): Bilgisayar parçalarının; hafıza ve diskler arasında veri alışverişi veya monitöre görüntü sağlamak gibi görevleri uygulayarak birlikte çalışmasına imkan sağlar. Ayrıca üst düzey sistem yazılımı ve uygulama yazılımlarının çalıştırılması için bir platform oluşturur.

Yardımcı yazılım: Bilgisayarın analiz edilmesine, yapılandırılmasına, yönetilmesine ve optimize edilmesine yardımcı olur.

Web yazılımı cümlesi, bazı yerlerde yazılım geliştirme araçlarını tanımlamak için de kullanılır. Bilgisayar alıcıları nadiren sahip olduğu işletim sistemini öncelikli olarak dikkate alarak bir bilgisayar alırlar. Fakat cep telefonu gibi aygıtları satın alan kişiler için bu durumun tersi geçerli olabilir. Çünkü iPhone örneğinde olduğu gibi bu tür aygıtların sistem yazılımlarının, son kullanıcı tarafından değiştirilmesi oldukça zordur. Ayrıca sistem yazılımı genellikle dahili ya da önceden yüklenmiş şekilde, yararlı ve hatta gerekli bir alt yapı kodu olarak görev yapar. Sistem yazılımının dışında, kullanıcıların dokümanlar oluşturmasına, oyun oynamasına, müzik dinlemesine ya da İnternet'te gezmesine imkan sağlayan yazılımlara uygulama yazılımı denir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın,
sizi arayalım.