Share to Facebook Share to Twitter Share to Google Plus

 

Özünde, bir sistem olmakla beraber yüksek miktarlı müşteri verisi toplama ve analiz etme işleri nedeni ile çoklukla gelişmiş yazılımlar kullanılarak yürütüldüğünden CRM demekle çoğu kez CRM yazılımı kastedilmektedir.

CRM customer relationship management, yani müşteri ilişkileri yönetimi anlamına gelmektedir.

Son zamanlarda gelişim peşinde olan dev şirketlerden KOBI'lere ve küçük işletmelere kadar her büyüklükte şirketin gündeminde yer alan bir gelişmedir CRM. Özünde, bir yazılım sistemi olmanın yanı sıra yüksek miktarda müşteri verisi toplama ve analiz etme işleri nedeniyle çoğunlukla gelişmiş yazılımlar kullanılarak yürütüldüğünden CRM derken çoğu kez CRM yazılımı kastedilmektedir.

Aslında CRM, çok eskilerden beri hemen hemen her işletme tarafından uygulanırdı. O semtte çok satan gazeteyi öne koymak, yalnızca sedan araç üretmek vs. vs. Her ölçekte pek çok örnek bulabiliriz. O halde değişen ne? Değişen şey, genellemelerden hareketle kitleyi tanımlamak yerine, her müşteriyi ya da grubu tek tek ele alabilecek analiz imkanlarına sahip olmak. Yani eskiden toplumun %60'ı sedan otomobil sevdiği için "Türk halkı sedan sever" diye yapılan tanım artık "40 yaş üstü Ankara'lıların %80'i sedan seviyor" şeklinde derinleşebiliyor. Bu da yetmiyor, "Ankaralı Ahmet Bey sedan seviyor" diye birey bazına kadar inebiliyor. Teknik ifadesi ile kitleye birebir pazarlama yapılıyor. Bununla amaçlanan şey %60'a bakarken diğer %40'ı görmezden gelmemek. Oradaki fırsatı da kullanmak.

Elbette yazılım endüstrisindeki muazzam gelişmenin bunda çok büyük bir rolü var. Ancak bir o kadar önemli olan da, teknolojinin yaygınlaşması ile artık üretimin fark yaratılan bir alan olmaktan çıkmış olması. Artık müşteri özgür, başka bir ifade ile müşteri kral. İstediğini alır, istemediğini almaz. "Benim malım şöyle iyi böyle iyi" ifadeleri gittikçe anlamsızlaşıyor. Çünkü herkes aynı teknolojilerle, aynı makinelerle üretim yapıyor. Dolayısı ile ürünler arasındaki farklar son derece azalmış durumda. Hatta ölçek ekonomisi nedeni ile pek çok alanda ortak üretim yapılıyor. Bunun sonucu olarak rakip iki firma aslında teknik anlamda aynı malı satıyor. Hal böyle olunca rekabet alanı üründen ziyade hizmete kaymış oluyor. Kim müşteriye daha yakın durursa, daha sıcak ilişki kurabilirse, sorunsuz deneyimler yaşatırsa, daha olumlu bir algı yaratabilirse o kazanıyor.

Detaylı açıklama için aşağıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz;

iz Uzaktayken O En Yakınınızda 

Müşteri  İlişkileri Yönetimi,yaniCustomer Relations Management” (CRM) hemen her  firma içi büyük önem arz eden konuların başlında geliyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarsa iş dünyasında sıkça gündeme gelen bir kavram olarak her sektörden profesyonellerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu firmanın faaliyetlerine devam edebilmesi için müşteri memnuniyeti esastır ve bu durumda müşteri ile iletişim halinde olunmalı,müşteri tanınmalı,kazanılmalı ve elde tutulmalıdır. İşte müşterinin tanınması,kazanılması ve kaybedilmemesi için yapılan çalışmaların tamamına verilen isim CRM’dir. Akarsubaşı Yazılım bünyesinde siz müşterilerimize sunduğumuz şirketinize entegrasyonu sağlanmış CRM yazılımı üretiyoruz. Bu sistemlerde müşterileriniz veya müşteri adaylarınızın bulunduğunuz zamana kadar ki kayıtlarının tamamını bulundurup istediğiniz zaman cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan ulaşabilirsiniz.

KAYNAKLAR

Şirketinizi arayan müşterilerinizin ürün alıp almamasını gözetmeksizin kayıtlarını tutabileceğiniz bölümdür.

Kaynaklar bölümü sayesinde müşterilerinizin kaydını ilgilediği ürün kitlesine göre tutabilirsiniz.

Bu kayıtlar sayesinde hangi ürünlerinizde ne kadar talep gördüğünüze, bu taleplerin kaçının satışa dönüştüğünü takip edebilirsiniz.

Kişiye özel açıklama kutuları sayesinde bu kişilerin X ürününüzün en çok hangi özelliği ile ilgilendiğini (fiyat,teknik,ayrıntılar,menşei vb…) kayıt altında tutup filtreleyebilirsiniz.

Kaynaklar modülü sayesinde şirketinizi bir kere dahi aramış olan tüm müşterilerin bilgilerini veritabanınızda tutarak hem müşteri portföyünüzü geniş şekilde tutabiliyor hem de bir sonraki işlemler için kişi bilgileri girme zahmetinden kurtuluyorsunuz.

Toplu filtreleme yazdırma,e-posta ve SMS gönderme eklentileri sayesinde kişiler sizin müşterileriniz olmasa dahi onlara her an ulaşma ve iletişim içinde olmanızı sağlıyor.

MÜŞTERİLER

Satış gerçekleşmiş müşterilerinizin kaydını tutabileceğiniz bu modül sayesinde müşterilerinizin fatura ve sevkiyat bilgilerinden – kişisel verilerine kadar her bilgisini tutabilirsiniz. 

Dilerseniz bu  alanları özelleştirebilir, sizden ürün almış kişilerin ürüne özel kayıtlarını da tutabilirsiniz. ( kullanıcı adı şifre: ürün ID si TC kimlik numarası vb..)

Sizi arayan bir numara müşterileriniz kısmında kayıtlı ise otomatik olarak müşterinizi görebilir müşteri memnuniyetini çok daha seri şekilde sağlayabilirsiniz.

Diğer modüllerde de olduğu gibi toplu SMS, E- posta, gelişmiş filtreleme işlemlerinin tümünü gerçekleştirebilirsiniz.

SATIŞ SİPARİŞİ

Satış siparişi modülü sayesinde kayıtlı müşterilerinize özel tek tek satış kayıtları oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz her satış kaydı için müşterinin hangi tarihte kaç ürün aldığını bu ürünleri hangi fiyattan aldığını görebilirsiniz.

Bunların yanı sıra iade edilmiş veya teknik servisteki ürünlerinizin kaydını da bu modülle ayrı ayrı tutabilirsiniz.

Ayrıca bu alanların tümünü ihtiyacınıza uygun düzenleyebilirsiniz. Kısacası bu modül sayesinde yaptığınız satışla ilgili tüm bilgilere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

FATURALAR

Faturalar modülü sayesinde müşterilerinizden yaptığınız ve yapacağınız tahsilat cetvelini tüm detayları ile görebilirsiniz.

Bu modül ile yapacağınız filtrelemeler de başlangıç ve bitişini istediğiniz tarih aralığındaki toplam kazancı, toplam alacak ve verecekleri rahatça takip edebilirsiniz.

Şirketinizin gidişatını rakamsal olarak gözlemleme imkanı sanan bu modül sayesinde, alınması gereken öncelikli kararları daha net şekilde görebilirsiniz.

STOK TAKİP

Ürünler modülü ile elinizde tüm ürün/hizmetleri stok,fiyat,birim,vergi,iskonto, vb… tüm kriterlerle kaydedebilirsiniz ve siz satış siparişi modülünden her ürün sattığınızda stoklarınıza doğru orantılı ilerleyecektir.

Farklı ürün kategorileriniz için farklı stok,fiyat,birim,vergi,iskonto,vb… kriterler belirleme imkanına sahipsiniz.

Bunlara ek olarak farklı müşteri grupları için aynı ürüne farklı kriterler uygulayabilirsiniz.

Stok takibini bir tıkla halledebilir, daha önceki satışlarınızın ilerleyişini görüntüleyerek stoklarınızın ne zaman biteceğini tahmin edebilirsiniz.

SANAL DEPONUZ

Dokümanlar modülü sayesinde şirketinizle ilgili tüm dokümanları (resim,müzik,video yada yazı) yedekleyebilirsiniz.

Online depolama sistemimiz sayesinde format öncesi yedek veya sistem çökmelerinde veri kaybı gibi problemlerin tümüne köklü çözüm oluyoruz.

Kaydettiğiniz bu verileri bir tıkla ister müşterilerinize ister kullanıcılarınıza gönderebiliyorsunuz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın,
sizi arayalım.